Rejsen inkluderer
Aktiviteter som kan tilvælges
Rejsen inkluderer
Aktiviteter som kan tilvælges
Booking
Fra 3.295 kr. per rejsende i delt dobbeltværelse
Fra 3.295 kr. per rejsende i delt dobbeltværelse
Om rejsen
The Eternal Derby i Beograd
Oplev The Eternal Derby på det legendariske Rajko Mitic Stadion – en kamp, der overgår de fleste med sin intense atmosfære. Røde Stjerne og Partizan Beograd deler en rivalisering, som få andre klubber kan matche, og hadet mellem dem er nærmest uendeligt. Historien bag dette opgør går helt tilbage til 1947, hvor de to klubber mødte hinanden for første gang, og siden da har de stået over for hinanden mere end 160 gange. Da begge klubber kommer fra Beograd, er hele byen på den anden ende, når de mødes – og det gælder ikke kun i fodbold, men også i andre sportsgrene som basketball, hvor tribunerne er lige så intense.
På denne grupperejse til Serbiens spændende hovedstad, Beograd, får du chancen for at overvære et af de vildeste opgør i Europa. Kampenes stemning er elektrisk, og glæd dig til at nyde en weekend i spændende Beograd.
Dette opgør er ikke bare det største på Balkan, men også et af de mest ikoniske i Europa. Røde Stjerne (Crvena Zvezda) og Partizan Beograd er de to største klubber i Serbien, et land med en passion for fodbold. Sammen har de vundet over 60 mesterskaber, så vi taler om to giganter, når de mødes på banen. De to stadions ligger kun knap 1 kilometer fra hinanden i Autokomanda-området i Beograd, hvilket gør rivaliseringen endnu mere intens.
Røde Stjernes hjemmebane, Rajko Mitic Stadion, også kendt som ‘Marakana’, har plads til 53.000 tilskuere, og der er altid fyldt til randen, når Partizan kommer på besøg. På den ene tribune holder Delije, Røde Stjernes berømte ultrasgruppe, til. De er kendt som en af de mest frygtede og respekterede ultrasgrupper i Europa. Stadionets ovale form skaber en akustik, der forstærker den intense stemning yderligere.
Programmet for turen
Vi kender først turens program når kampen er fastlagt og det forventes den at bliver ca. 14 dage inden afrejse.
Det forventes også at kampen spilles lørdag eller søndag. Men kan blive spillet fredag, lørdag, søndag eller mandag
Er du til pyroteknik og en vild balkan stemning – så SKAL du opleve The Eternal Derby i Beograd!
OBS! Meget begrænsede antal pladser på rejsen!
Aldersgrænsen på denne rejse er minimum 25 år.
Hotellet

Garni Capital Hotel
Capital Hotel Garni er et moderne 4-stjernet hotel med innovativt design, beliggende i hjertet af Beograd. Hotellet tilbyder komfortable værelser med aircondition, fladskærms-tv, minibar og gratis Wi-Fi. Gæsterne kan nyde måltider i hotellets restaurant og slappe af i den stilfulde bar.
På vores grupperejser indlogeres I altid på de bedst muligt beliggende hoteller med nem adgang til stadion, seværdigheder, byliv og offentlig transport. Vi har selv besøgt alle hotellerne og kan stå inde for både kvalitet og placering.
Har du og dine medrejsende spørgsmål eller andre ønsker til rejsen, er I altid velkommen til at kontakte os.
Transport
Fly er ikke inkluderet i prisen. Vi vil hellere give jer muligheden for selv, at kunne bestemme, hvor I vil rejse fra og til og på de tider som passer jer bedst.
Guidens flytider
Du har selvfølgelig mulighed for at følges med Nicolai (guide på turen) fra København og retur – hans flytider er:
Udrejse: Air Serbia fredag d. 21/02 CPH – Beograd, 20:20 – 22.30
Hjemrejse: Air Serbia mandag d. 24/02 Beograd – CPH, 06.30 – 08.50
Har du spørgsmål til turen, så skriv til bestillinger@groundhoppingtours.dk eller ring på telefon +45 31 38 50 31.