Fodboldrejser til Berlin
Oplev Berlin og det historiske Olympiastadion på egen hånd, men hvor vi sørger for ophold, forslag til weekendprogram og billetter til kampen(e). Vi har skåret lidt i den normale rejsepakke, for at levere en super oplevelse til en rigtig stærk pris.
Beskrivelse
Oplev Berlin og det historiske Olympiastadion på egen hånd
Nu tilbyder vi rejser til alle Herthas hjemmekampe, udover de kampe vi allerede har grupperejser til. Vi har skåret lidt i den normale rejsepakke, for at levere en super oplevelse til en rigtig stærk pris. Vi sammensætter rejsen med hotel og kampbillet efter det ønskede budget.
Du har ganske vidste ingen guide med på turen, men så snart den valgte kamp er endeligt fastlagt, vil du modtage en bekræftelsesmail samt forslag til et weekendprogram, der indeholder andre mulige kampe og vores bedste anbefalinger til byen. Vores guider besøgt Berlin mere end 30 gange så vi har et stort kendskab til byen og alle de skjulte perler.
Berlin er en af de byer med flest gode og oldschool fodboldoplevelser i Europa. Udover Hertha Berlin har du også muligheden for at besøge klubber som Union Berlin, TeBe Berlin, Dynamo Berlin, Babelsberg, Berliner AK 07, og ja vi kunne blive ved. Du læse mere om de mindre klubber i Berlin her.
Berlin skuffer simpelthen aldrig. Vi hjælper gerne med at skræddersy din weekend, så du kan få en masse gode stadionoplevelser.
Hertha BSC’s hjemmebanekampe på Olympiastadion i 2023-2024 sæsonen
Fredag d. 04/08, kl. 18.30 vs SV Wehen Wiesbaden
Lørdag d. 26/08, kl. 13.00 vs SpVgg Greuther Fürth
Søndag d. 17/09, kl. 13.30 vs Eintracht Braunschweig
Lørdag d. 30/09, kl. 20.30 vs FC St. Pauli
Lørdag d. 28/10, kl. 13.00 vs SC Paderborn 07
Onsdag d. 01/11, kl. 20.45 vs Mainz (DFB Pokal)
Lørdag d. 11/11, kl. 20.30 vs Karlsruher SC
Søndag d. 03/12, kl. 13.30 vs SV Elversberg
Onsdag d. 06/12, kl. 20.45 vs Hamburger SV (DFB Pokal)
Lørdag d. 16/12, kl. 13.00 vs VfL Osnabrück
Søndag d. 21/01, kl. 13.30 vs Fortuna Düsseldorf
03/02 vs Hamburger SV (ikke fastlagt endnu)
17/02 vs 1. FC Magdeburg (ikke fastlagt endnu)
02/03 vs Holstein Kiel (ikke fastlagt endnu)
16/03 vs FC Schalke 04 (ikke fastlagt endnu)
30/03 vs 1. FC Nürnberg (ikke fastlagt endnu)
13/04 vs F.C. Hansa Rostock (ikke fastlagt endnu)
27/04 vs Hannover 96 (ikke fastlagt endnu)
11/05 vs 1. FC Kaiserslautern (ikke fastlagt endnu)
Vi opdaterer kampprogrammerne for den nye sæson, så snart de er blevet offentliggjort og fastlagt. Tilmeld dig vores nyhedsbrev, så giver vi besked, så snart kampprogrammerne er offentliggjort.
Vi har besøgt Berlin flere gange, og kan både anbefale hoteller i 2-3 stjerner klassen, samt 4-5 stjerner.
I fortæller os bare, når i booker turen, hvilket kategori hotel i vil på bo, og så vender vi tilbage hurtigst muligt med et tilbud.
Berlin på egen hånd
Transport
Transport er ikke inkluderet i prisen. Vi vil hellere give dig muligheden for selv, at kunne bestemmen hvor du vil rejse til og fra og på de tider som passer dig.
Vi har undersøgt transportmulighederne og kommer her med tips og gode råd fra hhv. Københavnsområdet og Aarhus/Billund. Alle priserne er tjekket 3 måneder frem i tiden, og er tur/retur.
Fra København/Kastrup Lufthavn
- Bil (ca. 6,5 time, via Gedser-Rostock).
- Tog (ca. 7 timer) – Pris ca. 700-800 kr via www.bahn.de
- Bus (ca. 9 timer) – Pris ca. 500-600 kr via www.flixbus.dk
- Fly (ca. 1 time) – Pris ca. 400-500kr via EasyJet, Norweigan, SAS og flere andre flyselskaber.
Fra Aarhus/Billund Lufthavn
- Bil (ca. 7 timer).
- Tog (ca. 7 timer) – Pris ca. 700-800 kr via www.bahn.de
- Bus (ca. 9 timer) – Pris ca. 500-600 kr via www.flixbus.dk
- Fly (ca. 1 time) – Pris ca. 300-400kr via RyanAir.
Corona
Hvis turen annulleres grundet corona restriktioner, tilbagebetales det fulde beløb.
“En fantastisk fodbold-weekend i Berlin, arrangeret så man som deltager få maksimalt ud af turen. Der var styr på det hele, og informationsniveauet før, under og efter turen har været helt suverænt. Og så var prisen ikke mindst yderst rimelig! Helt sikkert ikke sidste gang jeg har været med Groundhopping Tours!”
Tak til Mathias for anmeldelsen af hans fodboldrejse med Groundhopping Tours. Læs resten af vores anmeldelser på Trustpilot her.
Hertha Berlin
Hertha Berlin bliver også kald Den Gamle Dame, og er den suverænt største klub i Berlin. Klubben blev grundlagt i 1892 af 4 gutter, og opkaldte den efter skibet Hertha, som sejlede på floden Havel. Skibet havde en blå og hvid skorsten, og heraf kom klubbens farver. Den har en kæmpe fanskare, på trods af ikke at have vundet noget som helst i mange mange år. Sidst klubben blev tyske mestre var i 1931, så det må siges at være de færreste på stadion som har oplevet dette.
Hertha Berlin har hjemmebane på det historiske Olympiastadion, hvor de rykkede ind i 1963. Det mærkes på området omkring stadion, at Hertha har haft hjemme her længe. Der er masser af Hertha bier-gardens, barer osv. Alt hvad man skal bruge, for at få den perfekte opvarmning til en stor oplevelse med tysk fodbold.
Ostkurven er der hvor de mest hardcore fans holder til. Og som også altid er klar til at give klubben den vokale og visuelle støtte. På trods af mange år, hvor resultaterne ikke har været med klubben, så har Hertha i 2. Bundelsiga’en haft et snit +45.000 tilskuere til klubbens hjemmebanekampe.

Olympiastadion
Olympiastadion i Berlin, er et stadion som simpelthen er et must-see. Derfor står den også ret højt, på de fleste groundhoppers to-do liste. Det åbnede til OL i 1936 og står stadig, som det gjorde dengang i 1936. Der er bygget tag på stadion og de hårde betonbænke er byttet ud med moderne stole. Men udover disse moderniseringer, står alt som det gjorde i 1936. Man valgte sågar op til VM 2006 i Tyskland, at nedtage hver en sten på Olympia Stadion og pudse dem, i stedet for at erstatte dem med nye. Dette arbejde tog hele 4 år, men man gjorde det for at bevare historien.
Hele området omkring stadion er et sandt museum, hvor du sagtens kan få et par timer til at gå og få en masse historie, imens du får et par bier vom fass inden kampen. Det er et af de stadions i Europa med mest historie, samtidig med at det også er et af Europas største stadions, med en kapacitet på 74.475 tilskuere.
Tilmelding
Berlin på egen hånd
Udfyld nedenstående formular og så skal vi nok vende tilbage med et skræddersyet tilbud.