VM i Dart & fodbold i London
VM i Dart & fodbold i London
Rejseperiode: 19. - 21. december, 2025
Rejsen inkluderer
Aktiviteter som kan tilvælges
Booking
Fra 3.895 kr. per rejsende i delt dobbeltværelse
Fra 3.895 kr. per rejsende i delt dobbeltværelse
Er I en gruppe på over 4 personer eller har spørgsmål til rejsen?
Kontakt os på bestillinger@groundhoppingtours.dk eller +45 31 38 50 31
VM i dart og ægte tipslørdag-stemning
Tag med på grupperejsen, når vi til december besøger London, når VM i Dart afholdes i det legendariske Alexandra Palace. Det bliver en kombi tur, hvor vi både skal se dart og fodbold – dart om fredagen i Ally Pally og fodbold om lørdagen. Så der bliver fuld fart på stemningen denne weekend!
PDC World Darts Championship i Alexandra Palace
World Darts Championship præsenterer dig for en sand festivalsstemning, kombineret med en unik sportsoplevelse. Hvis du har set det på tv i decemberdagene, så kan du uden tvivl fornemme den gode stemning, som der skabes i Ally Pally, når der skriges og synges ‘Kolo Kolo – Yaya Yaya Toure’ og ‘stand up if you love the darts’.
Det siges, at der i gennemsnit drikkes 11 pints pr. tilskuer til World Darts Championship, så det skal nok blive en festlig fredag, når vi træder ind i Alexandra Palace. Det er virkelig en sjov oplevelse, at være til dart i England. Stemningen er helt igennem festlig, og man kan ikke komme i andet end godt humør – folk er klædt ud, synger sjove sange og fadøllene ryger ned.
En fodboldkamp i London
Lørdag står den i fodboldens tegn. Vi finder en fed kamp i Championship, League One eller League Two i London området, som har noget specielt at byde på. Så er vi sikre på at vi oplever den ægte britiske fodboldkultur, og ikke et fodboldstadion uden sjæl og kultur. Det bliver en fantastisk dag, med pub besøg, oplæg og ikke mindst et kult stadionbesøg.
På denne tur kender vi naturligvis ikke kampen endnu, da det først er i den kommende sæson. Vi opdaterer selvfølgelig siden her, så snart kampprogrammerne er landet, og vælger den fedeste kamp derefter!
Med forbehold for mindre justeringer ser det nuværende program ud som følgende.
Afgang fredag d. 19. december 2025. Man booker selv fly, og skal være på hotellet senest kl. 14.
Hjemrejse fra London søndag d. 21. december 2025.
Det vil være muligt at følges med guiden fra Købehavns Lufthavn – mere info sendes ud sendes ud om dette.
Fredag d. 19. december
Kl. 14.00: De sidste checker ind på hotellet
Kl. 15.00: Velkomst briefing om weekendens program
Kl. 15.30: Opvarmning på pubben
Kl. 17.00: Afgang til VM i Dart i Alexandra Palace
Lørdag d. 20. december
Kl. 06.00–10.00: Morgenmadsbuffet på hotellet
Kl. 11.00: Afgang til fodbold
KL. 12.00: Opvarmning på pub og oplæg til dagens kamp
KL. 15.00: Kick Off
KL. 19.00: Fællesmiddag og hygge på pubben
Søndag d. 21. december
Kl. 11.00: Senest check ud fra hotellet
*Det er selvfølgelig muligt at forlænge sit ophold i London, hvis dette ønskes, så man har mere tid til at se byen, dens julemarkeder og så videre.
Tidligere fodboldkampe på vores dart ture
2021: Fulham – Leeds & Watford – Manchester United
2022: Leyton Orient – Sutton United & Luton – Millwall (blev aflyst)
2023: Millwall – Huddersfield & West Ham – Wolverhampton
Da vi ikke kender kampprogrammet endnu, kan vi ikke sige, hvilken kamp vi skal se, men det bliver en kamp i Londonområdet i Championship, League 1 eller League 2, hvor man virkelig får den ægte engelske fodboldkultur ind under huden. Som optakt til fodboldkampen besøger vi naturligvis de lokale pubber, så vi kommer i rigtig stemning til kampen.
Glæd jer til en festlig weekend I London I godt selskab med vores andre rejsende. Det vil I ikke fortryde!
Hotellet
Royal National Hotel
Vi kommer til at have 2 overnatninger på Royal National Hotel som ligger lige ved Russel Square. I området er der fyldt med pubber og flere underground-stationer, så du nemt kommer rundt i London og det er nemt at komme til hotellet fra lufthavnene i London. Skal I ud om aftenen er der ikke langt til Campden, som er det store gå-ud område i London.
I vil blive indlogeret på Twin værelser (2 senge på værelset)
Har du og dine medrejsende spørgsmål eller andre ønsker til opholdet, er I altid velkommen til at kontakte os.
Transport
Transport er ikke inkluderet i prisen på vores fodboldrejser til London. Vi vil hellere give jer muligheden for selv at bestemme, hvor I vil rejse til og fra og på de tider som passer jer. Vi anbefaler dog at vælge et fly hjem søndag aften, så det er muligt også at se en fodboldkamp søndag, hvis der ligger en kamp tidligere på dagen.
Transporttid fra København/Kastrup Lufthavn
Fly (ca. 2 timer) – med SAS, Ryanair, Norwegian og flere andre flyselskaber.
Transporttid fra Aarhus/Billund Lufthavn
Fly (ca. 2 timer) – med SAS, Ryanair, Norwegian og flere andre flyselskaber.