
Grupperejse til Argentina - tur 2
Fodbold er en religion i tangolandet, hvor der er to ting her i livet, man ifølge det lokale ordsprog ikke kan gøre: Vælge sin egen mor eller vælge sin egen fodboldklub. Klubfølelsen er nedarvet gennem generationer, og den slags bliver taget alvorligt på disse kanter. I Argentina er der én gud – og det er Maradona. Her er fodbold en religion!
Boca Juniors
La Bombonera
River Plate
El Monumental
Racing
El Cilindro
San Lorenzo
Estadio Pedro Bidegain
På denne fodboldrejse skal vi ud på lægterne og fornemme passionen på tribunerne, kærligheden til klubberne, og hvordan de sydamerikanske fans, her i fodboldens absolutte mekka, brænder for klubbens farver.
Vi skal se både store og små kampe, så vi virkelig kommer til at opleve den argentinske fodboldkultur. Vi skal gå i Diego Armando Maradonas fodspor og mærke stemningen på de stadions, hvor han har henrykt sine landsmænd og stadig er elsket den dag i dag. Lige fra Argentinas Juniors til de mægtige Boca Juniors.
Fodboldens historie og tilstedeværelse i Buenos Aires er uden sidestykke, og størstedelen af holdende fra landets bedste liga kommer oven i købet fra byen. Hertil kommer et utal af lokale klubber i de lavere rækker, hvilket betyder et hav af rivaliseringer og lokalderbyer – alle med deres helt eget tvist og forhistorie.
På turen kommer de fire største ligakampe til at indgå i prisen, og resten vil være muligt at tilkøbe på turen. Imen vi er i Buenos Aires, er der to ligarunder, og i midtugen er der gruppespil Copa Libertadores & Copa Sudamericana. Vi kommer med sikkerhed til at ramme Boca Juniors, River Plate som har første prioritet og vi rammer helt sikkert også andre af de store klubber som Racing, Indepediente, San Lorenzo sov.
Læs mereLæs mindre
På vores tidligere grupperejser har vi ramt + 10 kampe (hvis man ønsker at se så mange) og det forventer vi også på denne rejse.
Hvilke kampe vi skal se ved vi først når kampprorgrammet er udgivet og kampene bliver fastlagte.
Følgende kampe vil som udgangspunkt indgå i pakken:
Boca Juniors – ? River Plate – ? Racing – ? San Lorenzo – ?
Aldersgrænsen på denne rejse er minimum 25 år.
Book rejsen
Book Grupperejse til Argentina - tur 2
Inkluderet i prisen
- 10 x overnatning på centralt beliggende og 4* hotel i Buenos Aires
- 10 x morgenmad på hotellet
- Billet til de fire største ligakampe på rejsen
- Transport til og fra kampene
- Oplæg om klubberne vi besøger
- Guider fra Groundhopping Tours (Patrick & Mads)
- Airport transfer i Buenos Aires
- Rejsegarantifonden (medlemsnummer 2878)
- Mulighed for andre kampe (tilkøb)
Sådan foregår det
1. Du booker
Du vælger rejsende, værelser og eventuelle tilvalg og gennemfører bookingen online. Prisen du ser, er den samlede pris.
2. Beløbet reserveres
Vi reserverer beløbet på dit kort (autorisation). Der bliver ikke trukket penge på dette tidspunkt.
3. Vi bekræfter pladserne
Vi bekræfter dine pladser på bus, hotel og kamp. Er noget mod forventning ikke muligt, annullerer vi reservationen uden omkostning for dig.
4. Bekræftelse og betaling
Når rejsen er bekræftet, trækkes beløbet, og du får din bookingbekræftelse og adgang til Min Rejse med alle praktiske detaljer.
Beløbet reserveres på dit kort — det trækkes først, når vi har bekræftet din plads.
Praktisk info
Program
Byen
Guider
Transport
Personlig rådgivning
Vi planlægger din grupperejse fra start til slut og er på pletten før, under og efter rejsen.
Tryg booking
Klare aftaler, dansk kontaktperson og fuld gennemsigtighed i hvad der er inkluderet.
Skræddersyede grupperejser
Vi tilpasser program, hotel og oplevelser efter gruppens ønsker.
Billedgalleri





